Odpowiadamy 4

Wśród wyznań chrześcijańskich, prawosławie pości o wiele surowiej niż katolicyzm, ma także więcej okresów postu - prawie każdemu świętu towarzyszy uprzedni post. Podczas okresu wielkopostnego nie spożywa się mięsa, masła, nabiału, jajek - podobnie jak było niegdyś w katolicyzmie. Z kolei protestanci nie znają postu jako odmówienia sobie jakichś potraw, a stawiają na przemianę duchową. 

Imponująco wygląda post w islamie. Przez cały miesiąc, zwany ramadanem, od wschodu do zachodu słońca, wiernych obowiązuje całkowity zakaz spożywania pokarmów, a nawet płynów. Wyłączeni są z niego niepełnoletni, starsi, chorzy, kobiety w ciąży, dzieci. Bardzo podoba nam się zwyczaj, że jeśli ktoś z ważnych przyczyn nie może lub nie powinien pościć (np. chirurg, przed którym trudną operacja, pitol samolotu itp.), powinien równowartość spożytego posiłku ofiarowac ubogim. Ramadan nie ma charakteru przebłagalnego, lecz dziękczynny, za objawienie Koranu. Należy podczas niego przeczytać całą świętą księgę islamu, odbywa się wiele wspólnych modlitw, a na zakończenie - wielka uczta, święto Iftar. 

Judazim nie zna Wielkiego Postu, ma jednak ważny Dzień Pokutny, Jom Kippur, podczas którego przez 25 godzin nie je się i nie pije. Poprzedza go 10 tzw. Strasznych Dni przebłagania i pokuty. Nadto przed wieloma świętami, a także przed zawarciem małżeństwa, wyznawcy poszczą.