Odpowiadamy

 • Samarkanda.jpg

  Odpowiadamy 1

  Samarkanda. Stare i piękne miasto w Uzbekistanie, na Szlaku Jedwabnym, łączącym Europę z Chinami. Wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

 • 406491848_1214738136117128_818918631914409197_n.jpg

  Odpowiadamy 2

  Sądzimy, ze to Kalisz, jedno z najstarszych polskich miast. Znajdowało się ono na trasie Szlaku Bursztynowego, co wiąże się z tematem tegorocznej edycji projektu :) 

 • bramaIszt.jpg

  Odpowiadamy 3

  Chodzi o tzw.Bramę Isztar. Prowadziła ona niegdyś do świątyni Marduka w Babilonie. Obecnie znajduje się ona w Muzeum Pergamońskim w Berlinie. 

 • postInne.JPG

  Odpowiadamy 4

  Praktyki postne znane są we wszystkich praktycznie religiach - w jednych są surowsze niż nasze, w innych lżejsze lub z akcentem bardziej duchowym. Omawaimy krótko praktyki postne w religiach monoteistycznych 

 • pieczecCylindryczna.jpg

  Odpowiadamy 5

  Pieczęcie cylindryczne to rodzaj pieczęci z odciśniętym wzorem na walcu-cylindrze, który przesuwany po np.mokrej glinie, dawał odcisk wzoru wyrytego na walcu. Niejednokrotnie były to małe dzieła sztuki. 

  Pieczęcie cylindryczne wykonywane były z agatu, chalcedonu, lapis lazuli, steatytu, marmuru, kwarcu, serpentynu, hematytu i jaspisu, kryształu górskiego a nawetz metali szlachetnych: srebra i złota

  Służyły do podpisywania dokumentów, ale bywały wykorzystywano także jako plomby drzwiowe oraz ozdoba noszona np. w formie wisiora lub bransolety.

  Pieczęcie te były używane w Mezopotamii i innych krajach Bliskiego Wschodu od IV tysiąclecia p.n.e. do I tysiąclecia n.e.

   

 • ma6.JPG

  Odpowiadamy 6

  Pesach w tym roku rozpoczyna się 22.05.2024, we wtorek wieczorem i potrwa do 30.05.2024. W tym roku obchodzone jest wyjątkowo późno, ze względu na dodatkowy miesiąc adar, poprzedzający nisan. 

  Najważniejsze potrawy na seder to przaśny chleb - maca (stąd inna nazwa Paschy: Święto Przaśników ponieważ przez 8 dni spożywa się tylko takie pieczywo) i wino. Na stole powinny znaleźć się nadto: pieczona kość, jajko, gorzkie zioła, pietruszka moczona w solonej wodzie oraz charoset - słodki deser przypominający masę do wyrobu cegieł do wznoszenia piramid. To starte jabłko z orzechami, miodem, marchewką.